Rząska należała do parafii św. Szczepana w Krakowie. Kościół ten znajdował się przy dzisiejszym placu Szczepańskim. Kościół został zburzony i rozebrany w 1801 r., ale parafia istniała dalej. W 1887 r. w Rząsce postawiono małą kaplicę.
Jak mówiło się we wsi, parafia św. Szczepana, do której należała Rząska, była na „komorze” u karmelitów na Piasku i u „Markow” w Kościele św. Marka w Krakowie. Kardynał Adam Stefan Sapieha poświęcił kamień węgielny pod nowy kościół św. Szczepana w 1928 r. Świątynię wybudowano w Krakowie w latach 1933–1938 przy obecnej ul. Henryka Sienkiewicza. Po wojnie przypisano Rząskę do parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w sąsiednich Mydlnikach.
W 1974 r. do Rząski został skierowany ksiądz kanonik Władysław Bania.
We wrześniu 1976 r. Rząskę wizytował ksiądz kardynał Karol Wojtyła.
Kliknij tutaj aby przeczytać homilię wygłoszoną przez ks. kard. Karola Wojtyłę.
W 1979 r. ksiądz kardynał Franciszek Macharski erygował parafię pw. św. Antoniego z Padwy w Rząsce.
Pierwszym proboszczem był ksiądz kanonik Władysław Bania, który pochodził z Zembrzyc.
W 1981 r. otrzymano zezwolenie na budowę kościoła. 31 października tego samego roku wmurowano kamień węgielny pod świątynię i rozpoczęto budowę. Kościół w Rząsce został wzniesiony w 1984 r., według projektu inż. Romana Łomnickiego, a jego konstruktorem był dr inż. Radomir Sąsiadek.
14 września 1998 r., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, odszedł do Pana ksiądz kanonik Władysław Bania. Uroczysta importa odbyła się w Rząsce, a msza pogrzebowa w kościele parafialnym w Zembrzycach, gdzie został pochowany w rodzinnym grobowcu. Duszpasterzem w Rząsce był 24 lata, a proboszczem 19 lat.
26 września, decyzją ks. kard. Franciszka Macharskiego, proboszczem został ksiądz kanonik Ignacy Moskwa, pochodzący z Zebrzydowic.
W 1999 r. Rząskę nawiedziła kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
W 2004 r. parafia obchodziła jubileusz 25-lecia istnienia. Do kościoła zostały zakupione dzwony, a w październiku odbyła się konsekracja kościoła, której dokonał ksiądz kardynał Franciszek Macharski. Odbył się też jubileuszowy festyn.
W 2005 r. odbyło się pierwsze ,,Radosne Kolędowanie" w ramach rewizyty za kolędę. Dało to początek tradycji, która trwa do dziś.
W 2008 r. z niemieckiej miejscowości Allen zostały sprowadzone organy, które pierwszy raz zagrały na pasterce, drugi raz na rezurekcji, a na stałe grają od uroczystego poświęcenia, które odbyło się podczas sumy odpustowej.
Pod koniec marca 2013 r. rozpoczął się I etap modernizacji ogrzewania kościoła z elektrycznego na głębinowe, w którym został założony system grzewczy oraz nowa posadzka w prezbiterium. Etap ten zakończył się na początku maja.
Od 16 do 17 maja parafię nawiedzała kopia obrazu ,,Jezu ufam Tobie" oraz relikwie św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Przed nawiedzeniem odbyły się misje święte.
W wakacje w ramach II etapu modernizacji ogrzewania kościoła zostały wykonane odwierty pod pompę ciepła, założono system grzewczy w nawie głównej, zakrystii oraz dolnym kościele i salkach parafialnych. Położona została posadzka w miejscach, gdzie stoją ławki, w pozostałej części kościoła posadzka została ułożona w listopadzie.
W czerwcu 2014 r. w kościele została zamontowana winda, która ułatwiła chorym i starszym wejście do kościoła.
14 grudnia tego samego roku obchodziliśmy 3 jubileusze: 40-lecie duszpasterstwa, 35-lecie istnienia parafii i 10-lecie konsekracji kościoła. Uroczystą mszę świętą odprawił ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. Z tej okazji została zorganizowana okolicznościowa wystawa.
W lipcu 2015 r. dzwony zostały przeniesione z dachu do wieży kościelnej.
W latach 2014 - 2016, w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, działał Parafialny Komitet Organizacyjny. Jego zadaniem było przygotowanie odpowiedniej liczby noclegów dla pielgrzymów mających przebywać parafii oraz wyżywienia. W wydarzenia w trakcie obchodów ŚDM w naszej parafii zaangażowało się bardzo wiele rodzin, które otworzyły swoje domy i serca dla pielgrzymów, oraz wielu wolontariuszy, którzy pomagali w tłumaczeniu rozdawaniu posiłków oraz innych licznych zadaniach, które przed nami stały. W ramach podziękowania im za trud, 19 września odbyła się dziękczynna msza święta oraz spotkanie.
28 sierpnia 2016 r., po 18 latach pracy duszpasterskiej, ksiądz kanonik Ignacy Moskwa odszedł na emeryturę. Decyzją księdza kardynała Stanisława Dziwisza, proboszczem w Rząsce został mianowany ksiądz Wojciech Szeląg.
13 czerwca 2017 r. przeżywaliśmy odpust parafialny ku czci św. Antoniego z Padwy. Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy księdza kardynała Stanisława Dziwisza, emerytowanego metropolitę krakowskiego. Odprawił on uroczystą sumę odpustową w czasie której udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z naszej parafii.
W grudniu 2019 rozpoczął się pierwszy etap prac związany z renowacją wnętrza kościoła. W ramach tego etapu na suficie znalazło się wiodące ideowo malarskie przedstawienie oraz elementy dekoracyjne w postaci kasetonów z rozetami i rzeźbionymi szyszkami. Zwieńczeniem tego etapu było malowidło (z wyjątkiem powierzchni sufitowej przy organach) przedstawiające Trójcę Świętą: Chrystusa pochylającego się nad Ziemią, Boga Ojca odsłaniającego kotarę i Ducha Świętego. Prace zostały zakończone w połowie grudnia 2020.
W styczniu 2021 rozpoczął się drugi etap prac. W tym etapie wykonywana jest polichromia ścian ze scenami przedstawiającymi historię Kościoła w Polsce - począwszy od Chrztu Polski, poprzez wydarzenia historyczne i postaci wybranych świętych (zwłaszcza krakowskich), po św. Jana Pawła II. Również w tym etapie wymieniane są stacje Drogi Krzyżowej, wykonywane w technice stiuku marmurowego.
Kancelaria parafialna
Czynna w dni powszednie (w budynku kościoła):
poniedziałek: 18:30 - 19:00
środa: 18:45 - 19:15
czwartek, sobota: 07:30 - 08:00
piątek: 16:00 - 16:30
W niedziele, święta, pierwsze piątki, pierwsze soboty NIECZYNNE.
W październiku kancelaria parafialna jest czynna
od poniedziałku do soboty po wieczornej mszy świętej.
UWAGA: W dniach 11-12.10.2024 (piątek-sobota) kancelaria będzie NIECZYNNA.
Konto bankowe parafii:
BANK PKO S.A. I O. w Krakowie 62 1240 1431 1111 0000 1046 5398
Spisanie protokołu przedślubnego po ustalonym terminie!
parafia@antonirzaska.pl
tel. 12-376-44-10
ul. Słoneczna 24
30-199 Rząska
Created with WebWave CMS