24 kwietnia 2025

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej 2025

Przycisk

Niedziela Palmowa, przypadająca na tydzień przed Wielkanocą, jest dniem, który upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. To wydarzenie rozpoczęło ostatni etap Jego ziemskiej misji, prowadzący do Męki, Śmierci i Zmartwychwstania. Dla chrześcijan jest to czas radości, ale również głębokiej refleksji nad nadchodzącymi wydarzeniami Pasji. Święto to otwiera Wielki Tydzień, który jest okresem intensywnych przygotowań duchowych do Świąt Wielkanocnych.

 

Zwyczaj przynoszenia palm do kościoła ma głębokie korzenie symboliczne. Wierni nawiązują w ten sposób do tłumów, które ponad dwa tysiące lat temu witały Jezusa w Jerozolimie, machając gałązkami palmowymi i wołając: Hosanna Synowi Dawida!. Przynoszenie palmy do kościoła jest aktem wiary, który przypomina o gotowości do przyjęcia Chrystusa w swoim życiu. To gest, który ma znaczenie nie tylko w chwilach radości, ale także w trudnych momentach, symbolizowanych przez Wielki Tydzień.

 

Poświęcenie palm jest istotnym elementem liturgii Niedzieli Palmowej. Symbolizuje ono błogosławieństwo Boga oraz przypomina o oczyszczeniu i ochronie przed złem. W tradycji ludowej wierzono, że poświęcone palmy mają moc odpędzania złych duchów, chronią domy i pola przed burzami oraz zapewniają urodzaj. Współczesne znaczenie tego zwyczaju to przede wszystkim akt duchowego przygotowania i oddania czci Jezusowi jako Królowi i Zbawicielowi. Jest to moment, który łączy tradycję z głębokim przesłaniem religijnym.

 

W kościołach w całej Polsce odbywają się uroczyste procesje z palmami, a liturgia tego dnia ma wyjątkowy charakter. Podczas nabożeństw odczytywana jest Męka Pańska – fragment Ewangelii opisujący ostatnie dni życia Jezusa, Jego sąd, ukrzyżowanie i śmierć. To pierwszy krok do wejścia w misterium Wielkiego Tygodnia. W wielu parafiach organizowane są także konkursy na najpiękniejszą palmę, które cieszą się szczególną popularnością wśród dzieci i młodzieży.

 

Po Niedzieli Palmowej poświęconą palmę warto zachować w domu – nie tylko jako pamiątkę, ale również jako znak błogosławieństwa. Zgodnie z tradycją, palmy trzyma się za świętym obrazem lub krzyżem przez cały rok. Nie należy jej wyrzucać – stara palma powinna zostać spalona, a popiół wykorzystany w Środę Popielcową przyszłego roku. W ten sposób liturgiczny cykl roku zatacza pełne koło, a wiara łączy przeszłość z przyszłością.

 

Kliknij tutaj, aby przejść do galerii zdjęć

Kancelaria parafialna

 

Czynna w dni powszednie (w budynku kościoła):

poniedziałek: 18:30 - 19:00

środa: 18:45 - 19:15

piątek: 16:00 - 16:30

sobota: 07:30 - 08:00

W niedziele, święta, pierwsze piątki, pierwsze soboty NIECZYNNE.

W dniach 22-24.04 (wtorek-czwartek) oraz 26.04.2025 (sobota)

kancelaria będzie czynna w godz. 16:00 - 16:30.

W dniu 25.04.2025 (piątek) kancelaria będzie NIECZYNNA.

 

 

 

 

Konto bankowe parafii:

BANK PKO S.A. I O. w Krakowie 62 1240 1431 1111 0000 1046 5398


Spisanie protokołu przedślubnego po ustalonym terminie!

qr code

Kontakt

 

parafia@antonirzaska.pl

tel. 12-376-44-10 

ul. Słoneczna 24

 30-199 Rząska

Created with WebWave CMS