03 stycznia 2025

Podsumowanie roku 2024

Przycisk

W 2024 roku w naszej parafii:

  • 19 dzieci zostało ochrzczonych,

  • 5 par zawarło związek małżeński,

  • 22 osoby odeszło do Domu Pana,

  • 45 dzieci przystąpiło po raz pierwszy do Komunii Świętej,

  • rozdano ponad 39.000 Komunii Św. w trakcie mszy świętych,

  • Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej zanieśli w niedzielę i święta chorym parafianom 715 Komunii Św..

  • do Służby Liturgicznej zostało przyjętych 10 kandydatów,

  • stronę internetową odwiedzono ponad 75.000 razy w 41 krajach na całym świecie.

 

W minionym już roku trwały dalsze prace związane z renowacją wnętrza naszej świątyni i terenu wokół niej:

  • na ścianie pod sufitem zostały zakończone prace malarskie, w ramach których powstał fryz historyczny przedstawiający ważne wydarzenia z historii Polski - powstałe dzieło jest dziełem unikalnym, prezentującym równolegle historię naszej Ojczyzny oraz dzieje Kościoła w Polsce,
  • na ścianie wschodniej powstały nowe malowidła przedstawiające panoramy miasta Jerozolimy,
  • w połowie grudnia został uroczyście poświęcony boczny ołtarz ku czci św. Antoniego z Padwy wraz z nowym obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

Do najważniejszych wydarzeń ostatnich 12 miesięcy można z pewnością zaliczyć:

  • 50-lecie powstania duszpasterstwa (czerwiec)
  • 45-lecie erygowania parafii (grudzień)
  • 20. rocznica konsekracji kościoła (październik)
  • renowacja misji parafialnych (11-13 październik)

 

To nie tylko momenty z przeszłości, ale również punkty wyjścia, które zapraszają nas do pogłębienia naszej wiary i odpowiedzialności za Kościół.

 

Powstanie duszpasterstwa to pierwszy krok, który uczynił nas wspólnotą, żyjącą i wzrastającą w wierze. Duszpasterstwo to nic innego jak przestrzeń, w której zjednoczeni w Chrystusie modlimy się, pracujemy nad sobą i wychodzimy do innych z miłością. To także miejsce, gdzie spotykamy się na Eucharystii, słuchamy Słowa Bożego i przyjmujemy sakramenty, które nas umacniają. W tym kontekście warto sięgnąć po słowa znane z książki Duchowość małych wspólnot autorstwa ks. Henriego Nouwena. Pisze on: Wszystko zaczyna się od małej wspólnoty, w której człowiek jest w pełni obecny, gdzie spotyka się z innymi i gdzie może przeżywać wspólną pracę w codziennym życiu. To właśnie powstanie duszpasterstwa stworzyło przestrzeń, w której możemy wzrastać jako wspólnota, gdzie każdy z nas ma swoje miejsce, a jednocześnie jest częścią większego ciała Chrystusa. W minionym już roku, dzięki Bożej łasce, mogliśmy rozwijać tę wspólnotę, nie tylko przez sakramenty, ale także przez naszą wzajemną obecność i wsparcie.

 

Erygowanie parafii to drugi jubileusz, który pozwala nam dostrzec, jak bardzo Bóg pragnie, byśmy byli wspólnotą zorganizowaną w konkretnym miejscu i w konkretnym czasie. Parafia to nie tylko struktura administracyjna, ale dom Boży, w którym wierni spotykają się na modlitwie i w którym niebo łączy się z ziemią. Warto przywołać w tym kontekście myśli C.S. Lewisa zawarte w książce Chrześcijaństwo prostym językiem. Lewis pisze: Kościół nie jest klubem, do którego się zapisujesz, ale wspólnotą, do której przynależność nie jest wyborem, ale darem. Darem, który łączy nas z innymi, którzy podzielają tę samą wiarę. Erygowanie parafii przypomina nam, że parafia nie jest tylko miejscem spotkań, ale wspólnotą, w której - na mocy sakramentów i modlitwy - jesteśmy zjednoczeni w Chrystusie. To parafia staje się przestrzenią, w której nasza wiara może się realizować w codzienności, w życiu społecznym i w spotkaniach z innymi. Każdy z nas, choć w różny sposób, jest powołany, by nieść Chrystusa tam, gdzie żyje, by świadczyć o Nim w rodzinie, pracy czy sąsiedztwie.

 

Ostatni jubileusz to rocznica konsekracji kościoła, który w sposób szczególny stał się miejscem spotkania z Bogiem. Kościół jest nie tylko budynkiem, ale Domem Bożym, który został wybrany przez Pana, by Jego chwała mogła w nim zamieszkać. Kiedy przez 20 laty ta świątynia została oddana w ręce Boga, uświadomiliśmy sobie, że Kościół jest symbolem całej wspólnoty, która w nim uczestniczy. Przypomina się scena z filmu Wielki mistrz w reżyserii Kar-wai Wonga, w której jeden z bohaterów mówi: Świątynia nie jest tylko miejscem dla modlitwy. Jest jak lustro, w którym możemy zobaczyć siebie.. W momencie konsekracji nasza świątynia stała się tym właśnie lustrem, w którym możemy dostrzec nasze pragnienie Boga, ale i naszą odpowiedzialność za to, co Boże. To przypomnienie o tym, że nasze życie również ma być świątynią Ducha Świętego, jak mówi św. Paweł w 1. Liście do Koryntian: Czyż nie wiecie, że jesteście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w Was?

 

Warto w tym miejscu wspomnieć o tegorocznej czerwcowej sumie odpustowej, w trakcie której świętowaliśmy 50-lecie święceń kapłańskich poprzedniego proboszcza, ks. kan. Ignacego Moskwy. Kiedy myślimy o 50 latach w służbie Bożej, przychodzi na myśl nie tylko liczba, ale przede wszystkim historia spotkań, Eucharystii, spowiedzi, modlitw i sakramentów, które dotknęły serc wielu ludzi. Każdy dzień kapłaństwa to nie tylko wypełnianie obowiązków, ale przede wszystkim odpowiedź na Boże wezwanie. Przez 18 lat posługi duszpasterskiej w Rząsce ks. Ignacy niósł zbawienie tym, którzy go potrzebowali. I choć może nie zawsze widział efekty swojej pracy, to nie w liczbach i słowach, ale w wierności Bogu i miłości do ludzi, realizowały się prawdziwe owoce tej posługi. Dziś dziękujemy jeszcze raz za wszystkie modlitwy, które prowadziły nas przez trudne chwile, za sakramenty, które umacniały naszą wiarę, i za słowa kaznodziejskie, które otwierały nasze serca na Boga.

 

W 2024 roku kontynuowano także wydawanie gazetki parafialnej "Nowiny", w której na bieżąco są przedstawiane postępy prac oraz inne informacje, dotyczące całej wspólnoty parafialnej - zarówno mieszkańców Rząski, jak i Modlniczki. Do każdego numeru jest dodawana prezentacja multimedialna, zawierająca dodatkowe zdjęcia z postępu prac przy renowacji wnętrza. Lista numerów jest dostępna pod tym linkiem.

 

Szczególne podziękowania kieruję do:

  • Pana Daniela za dbanie o naszą świątynię i zachowanie porządku wokół niej,
  • Pani Moniki za opiekę i troskę nad biblioteką,
  • firmy pogrzebowej "KRUK" z Modlniczki za opiekę nad cmentarzem parafialnym,
  • Pana prof. Czesława Dźwigaja i jego pracowników za zaangażowanie oraz za pracę, jaką już wykonali w naszym kościele.

  • wszystkich ofiarodawców składających dary serca na renowację wnętrza kościoła - nie tylko poprzez ofiary na tacę składane w pierwszą niedzielę miesiąca, ale również tych, składających ofiary za pośrednictwem Internetu oraz do skrzyni przy wejściu głównym.

Kancelaria parafialna

 

Czynna w dni powszednie (w budynku kościoła):

poniedziałek: 18:30 - 19:00

środa: 18:45 - 19:15

piątek: 16:00 - 16:30

sobota: 07:30 - 08:00

W niedziele, święta, pierwsze piątki, pierwsze soboty NIECZYNNE.

W dniu 17.01.2025 (piątek) kancelaria będzie NIECZYNNA.

 

 

 

 

Konto bankowe parafii:

BANK PKO S.A. I O. w Krakowie 62 1240 1431 1111 0000 1046 5398


Spisanie protokołu przedślubnego po ustalonym terminie!

qr code

Kontakt

 

parafia@antonirzaska.pl

tel. 12-376-44-10 

ul. Słoneczna 24

 30-199 Rząska

Created with WebWave CMS