30 stycznia 2023

Radosne Kolędowanie 2023

Przycisk

Wizyta duszpasterska jest okazją do spotkania duszpasterzy ze swoimi parafianami, by lepiej wzajemnie się poznać, wymienić uwagi i spostrzeżenia na temat życia parafialnego czy też życia konkretnej rodziny.

 

Upowszechnia się też zwyczaj, że drzwi domów odwiedzanych przez kapłana oznaczone są literami K+M+B. Ten kolędowy zapis stanowi świadectwo, że jest to mieszkanie chrześcijanina – katolika. Przyjęcie kapłana staje się więc szczególnym wyznaniem wiary i podkreśleniem swojej przynależności do wspólnoty Kościoła.

 

Kolęda potrzebna jest kapłanom i wiernym. Księża poznają środowisko, w którym pracują, do kogo mówią kazania, komu należy pomóc duchowo, a komu materialnie. Kolęda jest jedyną w ciągu roku okazją, aby kapłan spotkał się bliżej z większością parafian. Spotkał się z nimi w ich naturalnym środowisku życia. To spotkanie pomaga lepiej poznać ich sposób myślenia, ich radości i problemy, pomaga pośrednio lepiej prowadzić katechezę, czy mówić kazania.

 

Z kolei wierni mają na ogół niewiele okazji do bezpośredniego kontaktu z księdzem. W czasie kolędy to oni są gospodarzami. Jest wówczas możliwość, by powiedzieć o tym, co cieszy i co boli. Kolęda może być też okazją do rozwiązania nawet poważnych problemów dotyczących życia religijnego.

 

Każdy ksiądz potrzebuje takiego doświadczenia. Jest ono bardzo cenne. Można wtedy usłyszeć, co w naszym posługiwaniu trafia do ludzi, co przynosi owoce, a co drażni, co wydaje się niestosowne lub budzi sprzeciw. Daje to szansę na wyprowadzenie kapłanów ze złudnego postrzegania świata.

 

Wizyta duszpasterska to dla kapłana możliwość obserwacji, jak dorasta dziecko, które chrzcił, jak się czują małżonkowie, których błogosławił, czy jak radzi sobie wdowa, która pochowała męża i sama wychowuje dzieci. W czasie kolędy kompletuje się nową listę chorych leżących w domach. Jest to też najlepszy czas, by zachęcić nowych kandydatów do służby liturgicznej. Wizyta duszpasterska stwarza też możliwość doświadczenia wielkiej wiary, którą wierni noszą w swoich sercach.

 

Odwzajemnieniem tej wielkiej wiary jest wspólne kolędowanie, odbywające się zwykle pod koniec stycznia. Po raz pierwszy od 2020 roku, wspólnota parafialna zebrała się na Radosnym Kolędowaniu po raz 17., aby podziękować i odwzajemnić miniony czas wizyty duszpasterskiej.

 

Kliknij tutaj, aby przejść do galerii zdjęć

Skontaktuj się z nami

mail: kontakt@kontakt.pl

tel. 601 234 567 

Ul. Uliczna 25

Warszawa 02-200

Kancelaria parafialna

 

Czynna w dni powszednie (w budynku kościoła):

poniedziałek: 18:30 - 19:00

środa: 18:45 - 19:15

czwartek, sobota: 07:30 - 08:00

piątek: 16:00 - 16:30

W niedziele, święta, pierwsze piątki, pierwsze soboty NIECZYNNE.

W dniach 19-20.04.2024 (piątek - sobota) kancelaria będzie NIECZYNNA.

 

 

 

Konto bankowe parafii:

BANK PKO S.A. I O. w Krakowie 62 1240 1431 1111 0000 1046 5398


Spisanie protokołu przedślubnego po ustalonym terminie!

qr code

Kontakt

 

parafia@antonirzaska.pl

tel. 12-376-44-10 

ul. Słoneczna 24

 30-199 Rząska

Created with WebWave CMS