03 kwietnia 2024

Rezurekcja 2024

Przycisk

Rezurekcja najczęściej kojarzy się z Mszą świętą. Rzeczywiście jest ona jej nieodłącznym elementem, jednak sama rezurekcja jest procesją, która odbywa się w Wielkanoc. Ma być uroczystym ogłoszeniem, że Chrystus zmartwychwstał. Najczęściej odbywa się na zewnątrz i w wielu przypadkach wierni okrążają kilkukrotnie kościół. W procesji kapłan niesie Najświętszy Sakrament, ale musi także pojawić się miejsce dla krzyża z czerwoną stułą oraz figury Chrystusa Zmartwychwstałego.

 

To moment, gdy przy dźwięku radosnego śpiewu Alleluja, często z udziałem orkiestry idzie się w niezwykłym przemarszu, dając tym samym świadectwo swojej wiary. Cały Kościół ogłasza wówczas światu, że Jezus zmartwychwstał. Dla wielu osób jest to symbol nadziei i odrodzenia, przypominający, że nawet w najcięższych chwilach życia istnieje potencjał na nowe życie i nowe początki. Jest to czas refleksji nad wartościami duchowymi, przebaczeniem i możliwością osobistej przemiany.

 

W starożytności rozpoczynano ją w nocy, a według niektórych tradycji kończono nad ranem procesją obwieszczającą światu zmartwychwstanie Chrystusa, dlatego w coraz większej liczbie kościołów w Polsce również tradycyjną Rezurekcję celebruje się w nocy, na zakończenie Wigilii Paschalnej.

 

Obecnie w części parafii procesja rezurekcyjna kończy Wigilię Paschalną, w części – jest przeniesiona na czas przed świtem Niedzieli Zmartwychwstania. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady.

 

Za rozwiązaniem porannym przemawia właśnie pora. Jest oczywistym nawiązaniem do odnalezienia pustego grobu Chrystusa właśnie rano. Oraz właśnie świt – jasny dzień jest najlepszą porą na ogłaszanie światu czegokolwiek. Środek nocy, gdy świat śpi, nie jest naturalnym momentem na noszenie sztandarów i śpiewanie pieśni, w ciemnościach bowiem zaciera się naturalność procesji, której celem jest zamanifestowanie na zewnątrz prawdy wiary.

 

Kliknij tutaj, aby przejść do galerii zdjęć

Skontaktuj się z nami

mail: kontakt@kontakt.pl

tel. 601 234 567 

Ul. Uliczna 25

Warszawa 02-200

Kancelaria parafialna

 

Czynna w dni powszednie (w budynku kościoła):

poniedziałek: 18:30 - 19:00

środa: 18:45 - 19:15

czwartek, sobota: 07:30 - 08:00

piątek: 16:00 - 16:30

W niedziele, święta, pierwsze piątki, pierwsze soboty NIECZYNNE.

 

 

 

Konto bankowe parafii:

BANK PKO S.A. I O. w Krakowie 62 1240 1431 1111 0000 1046 5398


Spisanie protokołu przedślubnego po ustalonym terminie!

qr code

Kontakt

 

parafia@antonirzaska.pl

tel. 12-376-44-10 

ul. Słoneczna 24

 30-199 Rząska

Created with WebWave CMS