Wraz z rozpoczęciem Adwentu i nowego roku liturgicznego - w niedzielę 28 listopada - Kościół w Polsce wchodzi w ostatni etap trzyletniego programu duszpasterskiego poświęconego Eucharystii. Jak wyjaśnia przewodniczący Komisji Duszpasterskiej KEP, bp Andrzej Czaja, hasło trzeciego roku tego programu - Posłani w pokoju Chrystusa - prowadzić ma do szukania odpowiedzi na pytania, jak żyć Eucharystią na co dzień i jak dzielić się tym z innymi.
Program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 realizowany jest pod hasłem Eucharystia daje życie. Autorzy programu, korzystając z metodologii przyjętej przez Benedykta XVI w adhortacji apostolskiej Sacramentum caritatis, zaproponowali, by w kolejnych latach skoncentrować się na Eucharystii, jako tajemnicy wyznawanej, Eucharystii jako tajemnicy celebrowanej i wreszcie – Eucharystii jako tajemnicy posłania i chrześcijańskiego świadectwa.
W związku z tym pierwszy rok programu realizowany był pod hasłem Wielka tajemnica wiary. Hasło drugiego roku pracy brzmiało Zgromadzeni na świętej wieczerzy. Rozpoczynający się właśnie trzeci rok tej formacji przebiegać będzie pod hasłem Posłani w pokoju Chrystusa.
Jak wyjaśnia bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, chodzi o ukazanie konsekwencji udziału w Eucharystii, o przejście od tajemnicy, w którą wierzymy i którą celebrujemy, do tego, by stała się zasadą nowego życia. Realizacja tego programu polegać ma na szukaniu odpowiedzi, jak żyć życiem Chrystusowym w codzienności, jak się nim dzielić i jak rozwijać eucharystyczny styl życia na co dzień.
Zdaniem bp Czai najistotniejsze w tym kontekście jest budzenie świadomości, że jesteśmy uczniami-misjonarzami. - Ten rok winien też obudzić świadomość, jak wielu ludzi straciliśmy na skutek pandemii oraz, że są oni poza Eucharystią. Biskup podkreśla, że duszpasterz nie może tylko koncentrować się na tych wiernych, którzy wciąż przychodzą do kościoła. Trzeba wyjść, nawoływać, zapraszać.
Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP zwraca też uwagę na znaczenie adoracji Najświętszego Sakramentu jako impulsu, by żyć na co dzień bardziej życiem Chrystusa. Jak podkreśla, przykład muszą dać sami księża. - Kapłan nie może spędzić dnia bez choćby krótkiej adoracji Najświętszego Sakramentu. Towarzyszenie Jezusowi jest wpisane w kapłańską tożsamość – mówi bp Czaja.
Jesteśmy wszyscy posłani. Eucharystia nie kończy się błogosławieństwem końcowym. Powinno jej towarzyszyć odkrycie tego, że Pan Bóg nas do czegoś potrzebuje; posyła nas do czegoś lub do kogoś – mówi ks. Krystian Piechaczek, nawiązując do hasła rozpoczynającego się trzeciego roku programu duszpasterskiego poświęconego Eucharystii.
Źródło: deon.pl
Kancelaria parafialna
Czynna w dni powszednie (w budynku kościoła):
poniedziałek: 18:30 - 19:00
środa: 18:45 - 19:15
czwartek, sobota: 07:30 - 08:00
piątek: 16:00 - 16:30
W niedziele, święta, pierwsze piątki, pierwsze soboty NIECZYNNE.
W dniach 31.12.2024 (wtorek) oraz 3-4.01.2025 (piątek-sobota)
kancelaria będzie NIECZYNNA.
Konto bankowe parafii:
BANK PKO S.A. I O. w Krakowie 62 1240 1431 1111 0000 1046 5398
Spisanie protokołu przedślubnego po ustalonym terminie!
parafia@antonirzaska.pl
tel. 12-376-44-10
ul. Słoneczna 24
30-199 Rząska
Created with WebWave CMS