24 lipca 2022

Tydzień św. Krzysztofa 2022

Przycisk

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna obchody 23. Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa pod hasłem: "Niesiemy narodom pokój Chrystusa". W tym czasie towarzyszy nam perspektywa misyjna, w której centralne miejsce zajmuje głoszenie ludom i narodom orędzia ewangelicznego. Św. Krzysztof, którego greckie imię oznacza "niosącego Chrystusa”, staje się jakby ucieleśnieniem misjonarzy, którzy poświęcają swoje życie i swoje siły, by nieść Ewangelię w najdalsze zakątki świata. Papież Franciszek w jednym ze swoich przemówień nawiązując do imienia patrona kierowców i podróżnych, powiedział, że wierzący przez Chrzest Święty staje się „krzysztofem”, czyli niosącym Chrystusa. To jest jakby imię każdego chrześcijanina, które staje się jednocześnie naszym zadaniem do wypełnienia.

 

Wypełnienie tego zadania nie wydaje się w dzisiejszych czasach czymś łatwym i prostym. Współczesny bowiem człowiek charakteryzuje się dążeniem do nieograniczonej autonomii, samowystarczalności i niezależności. Wszystko chce osiągać własnym siłami, bez polegania na innych i bez pomocy innych. Dziś już np. rzadko spotkamy człowieka, który pyta o drogę, bo ma ze sobą nawigacje. Gdy potrzebuje tłumaczenia z obcego języka, sięga po elektroniczny translator, a nie szuka tłumacza czy kogoś znającego dany język. Gdy chce kupić bilet lotniczy, najczęściej siada przed komputerem i planuje sam swoją podróż, a nie idzie do biura podróży. Ma własny samochód i nie musi prosić nikogo o transport… Człowiekowi utwierdzonemu w przekonaniu, że wszystko jest na wyciągnięcie ręki, że wszystko może załatwić kilkoma kliknięciami, coraz trudniej jest się zdobywać na uznanie swojej zależności od Pana Boga. Coraz też trudniej przychodzi mu zwracać się do Pana Boga z prostotą dziecka. Wydaje się, że na wszystko ma on własne rozwiązania, że własnymi wszystko siłami osiągnie.

 

Drogą św. Krzysztofa idą też misjonarze: nie tylko nauczają słowem, nie tylko przekazują naukę Ewangelii w języku danego ludu i narodu, nie tylko sprawują Sakramenty, ale starają się przykładem swego życia i troską o człowieka, pochyleniem się nad najsłabszymi mówić o dobroci miłości Boga. Świadectwem tego są wszystkie prowadzone przez nich dzieła.

 

Pomoc Kościoła w Polsce dla misji jest bardzo znaczna i dotyczy wielu dziedzin zaangażowania misyjnego. Podczas Tygodnia św. Krzysztofa staramy się wyjść naprzeciw potrzebom w zakresie środków transportu. Sprawne funkcjonowanie każdej misji, niezależnie od warunków geograficznych, w dużej mierze zależy od dostępności środków transportu. Są one niezbędnymi narzędziami, które służą w misyjnej pracy i w prowadzonych przez misjonarzy dziełach. Tą dziedziną pomocy od ponad 20 lat z ramienia Komisji Episkopatu Polski ds. Misji zajmuje się MIVA Polska – stowarzyszenie na rzecz misyjnych środków transportu. Dzięki ofiarom, które przekazują wierni dziękując Panu Bogu za bezpiecznie przejechane kilometry w myśl hasła: „1 grosz za 1 kilometr na pojazdy misyjne” misjonarze i misjonarki otrzymują ważne wsparcie dla ich służby na rzecz Ewangelii. W roku 2021 dzięki tym ofiarom zostało zakupionych:

  • 62 samochody, w tym 3 ambulanse do szpitali misyjnych i 4 busy do misyjnych szkół,
  • 30 motocykli dla misjonarzy i katechistów,
  • 1 łódź motorowa, 
  • 8 silników do łodzi,
  • ponad 500 rowerów dla katechistów i uczniów w Afryce,
  • ponad 700 wózków dla niepełnosprawnych na misjach jako „Promienie Miłosierdzia”,
  • a także konie i wozy.

 

Po każdej niedzielnej mszy świętej inaugurującej Tydzień św. Krzysztofa miało miejsce poświęcenie pojazdów mechanicznych oraz zbiórka do puszek na misje. Zebrane środki zostaną przekazane na rzecz MIVA Polska w celu realizacji najpotrzebniejszych projektów dla posługujących na misjach.

 

Modlitwa Kierowcy

Boże, daj mi pewną rękę i bystre oko, abym nikomu nie wyrządził żadnej szkody.

Nie pozwól Dawco życia, bym się stał przyczyną śmierci lub kalectwa, a także zachowaj od nieszczęścia i wypadku.

Pohamuj pokusę nadmiernej szybkości.

Oby piękno stworzonego przez Ciebie świata i radości Twojej łaski towarzyszyły mi na zawsze.

Amen

 

Kliknij tutaj, aby przejść do galerii zdjęć

Skontaktuj się z nami

mail: kontakt@kontakt.pl

tel. 601 234 567 

Ul. Uliczna 25

Warszawa 02-200

Kancelaria parafialna

 

Czynna w dni powszednie (w budynku kościoła):

poniedziałek: 18:30 - 19:00

środa: 18:45 - 19:15

czwartek, sobota: 07:30 - 08:00

piątek: 16:00 - 16:30

W niedziele, święta, pierwsze piątki, pierwsze soboty NIECZYNNE.

 

 

 

Konto bankowe parafii:

BANK PKO S.A. I O. w Krakowie 62 1240 1431 1111 0000 1046 5398


Spisanie protokołu przedślubnego po ustalonym terminie!

qr code

Kontakt

 

parafia@antonirzaska.pl

tel. 12-376-44-10 

ul. Słoneczna 24

 30-199 Rząska

Created with WebWave CMS