24 kwietnia 2025

Wielki Czwartek 2025

Przycisk

Liturgia Wielkiego Czwartku stanowi fundament tradycji Kościoła, będąc nie tylko pamiątką Ostatniej Wieczerzy, ale również momentem, w którym wierni wchodzą w głębię Wielkiego Misterium Paschalnego. W tym dniu, rozpoczynającym Triduum Paschalne, Kościół katolicki w sposób wyjątkowy koncentruje się na tajemnicy Eucharystii, która jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego. 

 

W tym szczególnym dniu do południa odprawiana jest Msza Krzyżma Świętego w kościołach katedralnych, podczas której biskupi święcą oleje używane w sakramentach przez cały rok. Z kolei wieczorem, podczas Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej, wierni wchodzą w kulminacyjny punkt liturgii Wielkiego Czwartku. Rozpoczyna się ona od procesji wejścia, po której następuje liturgia słowa, skupiająca się na wydarzeniach Ostatniej Wieczerzy i ustanowieniu Eucharystii. Tym samym, Kościół w sposób wyjątkowy podkreśla ofiarę Chrystusa, która pozostawiła Kościołowi nową wiekuistą Ofiarę. Msza w Wielki Czwartek jest momentem, w którym czerpiemy pełnię miłości z gestu Chrystusa, który podczas Ostatniej Wieczerzy ustanowił sakrament Eucharystii jako wieczne źródło łaski.

 

Msza Wieczerzy Pańskiej zawiera wiele symboli, które nie występują w czasie innych liturgii:

  • wyciszenie dzwonów i dzwonków w czasie mszy - podczas pieśni Chwała na wysokości Bogu wybrzmiewają wszystkie dzwony w Kościele, które od tej pory zostaną wyciszone aż do pieśni Chwała na wysokości Bogu w czasie Wigilii Paschalnej. Dzwonki używane w czasie przeistoczenia zostają zamienione na kołatki, o głuchym i mniej przyjemnym brzmieniu. Kościół wycisza się i poważnieje, ponieważ wie, że Chrystus zostaje zdradzony i uwięziony.

 

  • obmycie nóg - zwany także mandatum, przypomina o geście Jezusa, który wykonał wobec Apostołów. Zwykle obmywa się nogi dwunastu mężczyznom, jednak przypadek papieża Franciszka pokazuje, że nie jest to jedyna opcja. Obmył on bowiem nogi kobiecie, do tego muzułmance. Kongregacja Kultu Bożego orzekła, że lokalny biskup miejsca ma prawo regulować przepisy w tej kwestii. Symbol jest bardzo czytelny i wskazuje na uniżenie Jezusa wobec człowieka i bycie sługą.

 

  • przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy - po Komunii świętej następuje przeniesienie Pana Jezusa do przygotowanego przedtem tabernakulum znajdującego się w miejscu zwanym Ciemnicą. To symbol uwięzienia Jezusa w nocy przed męką. Podczas procesji przeniesienia używa się kołatek i śpiewa hymn Sław języku tajemnicę. Adoracja przy ciemnicy trwa zazwyczaj do późnych godzin wieczornych. 

 

  • zdjęcie z ołtarza świec, obrusu, mszału i krzyża - gest ten symbolizuje zakończenie wieczerzy, ale także odarcie Jezusa z szat i pozostawienie Go w samotności, ponieważ ołtarz jest symbolem Chrystusa i Jego ofiary. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje pusty.

 

  • otwarcie tabernakulum i pozostawienie go pustym - wyraźny znak, że Jezus nie przebywa już w tym miejscu, ale cierpi zamknięty w Ciemnicy i oczekuje na wyrok. Nie musimy wtedy przyklękać, kiedy obok niego przechodzimy.

 

Kliknij tutaj, aby przejść do galerii zdjęć

Kancelaria parafialna

 

Czynna w dni powszednie (w budynku kościoła):

poniedziałek: 18:30 - 19:00

środa: 18:45 - 19:15

piątek: 16:00 - 16:30

sobota: 07:30 - 08:00

W niedziele, święta, pierwsze piątki, pierwsze soboty NIECZYNNE.

W dniach 22-24.04 (wtorek-czwartek) oraz 26.04.2025 (sobota)

kancelaria będzie czynna w godz. 16:00 - 16:30.

W dniu 25.04.2025 (piątek) kancelaria będzie NIECZYNNA.

 

 

 

 

Konto bankowe parafii:

BANK PKO S.A. I O. w Krakowie 62 1240 1431 1111 0000 1046 5398


Spisanie protokołu przedślubnego po ustalonym terminie!

qr code

Kontakt

 

parafia@antonirzaska.pl

tel. 12-376-44-10 

ul. Słoneczna 24

 30-199 Rząska

Created with WebWave CMS