24 kwietnia 2025

Wielki Piątek 2025

Przycisk

Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego, obchodzony jest na pamiątkę męki i śmierci Jezusa Chrystusa. To czas żałoby i zadumy. W tym dniu katolików obowiązuje ścisły post, a we wszystkich kościołach odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej.

 

Po całonocnej modlitwie, osądzeniu i skazaniu na śmierć przez Poncjusza Piłata, Jezus wyruszył na Golgotę – miejsce kaźni, dźwigając na barkach ciężki, drewniany krzyż. W trakcie pełnej trudu drogi był On biczowany, szydzono z Niego, poniżano. Przybity do krzyża konał w nieludzkich męczarniach. Według tradycji chrześcijańskiej Jezus cierpiał na krzyżu przez 6 godzin, do godziny 15. Wtedy nad całą okolicą zapadła ciemność i nastąpiło potężne trzęsienie ziemi.

 

Dla chrześcijan jest to najważniejszy dzień w kalendarzu liturgicznym, a męczeńska śmierć Chrystusa jest podstawą wielkiej tajemnicy wiary. W Wielki Piątek Chrystus oddał swoje życie za wszystkich ludzi, a Jego śmierć jest zwycięstwem miłości nad grzechem, światła nad mrokiem. Wielki Piątek jest przypomnieniem całemu światu o potędze Boskiej miłości.

 

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy Kościół nie sprawuje Eucharystii. To znak głębokiej żałoby i ciszy po śmierci Chrystusa. W wielkopiątkowe popołudnia w kościołach sprawowana jest liturgia Męki Pańskiej, której towarzyszy kilka elementów:

 

  • liturgia Słowa z opisem Męki Pańskiej według św. Jana - czytana w ciszy i skupieniu Ewangelia opisująca ostatnie chwile Jezusa to serce Wielkiego Piątku. Tekst św. Jana pokazuje królewskość Chrystusa w Jego ofierze.

 

  • modlitwa powszechna –  w Wielki Piątek Kościół modli się za cały świat: za papieża, wiernych, niewierzących, Żydów, polityków i wszystkich cierpiących. To modlitwa pełna miłości i uniwersalizmu.

 

  • wielka cisza Kościoła - po zakończeniu liturgii nie słychać organów, dzwonów ani pieśni – Kościół milczy, trwając przy Grobie Pana. Ta cisza towarzyszy całemu Wielkiemu Piątkowi i Wielkiej Sobocie.

 

  • Komunia Święta z Hostii konsekrowanych dzień wcześniej - wierni mogą przyjąć Komunię Świętą, ale nie jest ona konsekrowana podczas liturgii – pochodzi z Wielkiego Czwartku. To znak, że Pascha jeszcze się nie dokonała.

 

  • odsłonięcie i adoracja Krzyża przebiegają stopniowo - Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża, śpiewając: Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata. To moment pełen symboliki – światło stopniowo rozprasza ciemność śmierci.

 

  • liturgia kończy się w milczeniu - nie ma błogosławieństwa końcowego ani rozesłania. Wierni odchodzą w ciszy, często zostając na adoracji przy Grobie Pańskim. To czas kontemplacji, nie zakończenia.

 

  • trwa adoracja przy Bożym Grobie - po liturgii Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Grobu Pańskiego – symbolicznego miejsca złożenia Jezusa do grobu. Wierni w tym czasie gromadzą się na adoracji, czuwaniu i modlitwie.

 

Kliknij tutaj, aby przejść do galerii zdjęć

Kancelaria parafialna

 

Czynna w dni powszednie (w budynku kościoła):

poniedziałek: 18:30 - 19:00

środa: 18:45 - 19:15

piątek: 16:00 - 16:30

sobota: 07:30 - 08:00

W niedziele, święta, pierwsze piątki, pierwsze soboty NIECZYNNE.

W dniach 22-24.04 (wtorek-czwartek) oraz 26.04.2025 (sobota)

kancelaria będzie czynna w godz. 16:00 - 16:30.

W dniu 25.04.2025 (piątek) kancelaria będzie NIECZYNNA.

 

 

 

 

Konto bankowe parafii:

BANK PKO S.A. I O. w Krakowie 62 1240 1431 1111 0000 1046 5398


Spisanie protokołu przedślubnego po ustalonym terminie!

qr code

Kontakt

 

parafia@antonirzaska.pl

tel. 12-376-44-10 

ul. Słoneczna 24

 30-199 Rząska

Created with WebWave CMS