Wielka Sobota to dzień oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Po zmroku tego dnia rozpoczyna się Liturgia Wigilii Paschalnej, sięgająca najgłębiej do tradycji starożytnych misteriów. W tym nabożeństwie, otwierającym obchody Niedzieli Zmartwychwstania, siła gestów i symboli łączy się z bogatą treścią teologiczną
Liturgia Wigilii Paschalnej nie była od początku gotową celebracją. Jej forma kształtowała się przez wieki zyskując nowe elementy i rozwijając je. Zaczęło się najpewniej od zwykłego czuwania, któremu towarzyszyło czytanie fragmentów Starego i Nowego Testamentu. Pierwsze, pochodzące z VII-VIII wieku, sakramentarze zawierające wytyczne dotyczące czytań wskazują, że tej nocy stawiano sobie za cel przedstawienie historii świata z perspektywy biblijnej.
Obecnie Składa się ona z czterech części: liturgii światła, słowa, chrzcielna i eucharystyczna.
W części światła symbolem jest Paschał, czyli wielka świeca, która symbolizuje Chrystusa zmartwychwstałego. Rozpoczyna się ona na zewnątrz od poświęcenia ognia. Od tego nowo poświęconego ognia zapalamy świecę paschalną i uroczyście wnosimy ją w procesji do kościoła, proklamując światło Chrystusa, bo określa On siebie: Ja jestem światłością świata.
Później uroczyście odśpiewuje się tzw. exultet, czyli orędzie wielkanocne na cześć Chrystusa Zmartwychwstałego, na cześć jego zbawienia. To wszystko dzieje się przy tym zapalonym Paschale, który stoi przy ołtarzu przez 50 dni okresu Wielkanocnego.
Kolejną częścią Wigilii Paschalnej po liturgii światła jest liturgia słowa. W tym wyjątkowym dniu jest ona szczególnie rozbudowana – jej pełna wersja to aż dziewięć czytań, które przeplatane są modlitwą i psalmami. W trakcie liturgii słowa kontemplowane są ważne momenty historii zbawienia – dzieła, którego dokonał Bóg. Pierwsze czytane są teksty zawarte w Starym Testamencie – począwszy od opisu stworzenia świata, przez przypowieść o Abrahamie, historię przejścia przez Morze Czerwone, urywki Księgi proroka Izajasza, fragment Księgi proroka Barucha. Czytania kończą się wspomnieniem bożej obietnicy oczyszczenia i przemiany człowieka. Liturgia słowa zamykana jest homilią, zanim to jednak następuje, na ołtarzu zapalane są światła, biją dzwony i odśpiewany zostaje hymn Chwała na wysokości Bogu. Przed końcem czytane są także fragmenty Listu św. Pawła do Rzymian i tekst Ewangelii o pustym grobie. Po raz pierwszy od 40 dni w kościołach rozbrzmiewa także radosne Alleluja.
Po homilii następuje przejście do kolejnej części Wigilii Paschalnej, czyli liturgii chrzcielnej. Rozpoczyna ją odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych. Zgodnie z tradycją poświęcenie wody chrzcielnej odbywa się poprzez włożenie paschału do naczynia z wodą i wspomnienie w błogosławieństwie o odradzającej moc wody. Tak poświęcona woda będzie używana do udzielania chrztu świętego. Po dokonaniu obrzędu wszyscy zebrani w kościele wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne – wyznają wiarę, wyrzekają się szatana i zostają pokropieni wodą święconą. Do udziału w ostatniej części Wigilii Paschalnej przystępują dzięki temu jako odrodzeni z wody i Ducha Świętego. Liturgia chrzcielna jest zwieńczona modlitwą wiernych.
Czwartą, ostatnią częścią Wigilii Paschalnej, jest liturgia eucharystyczna. Jest ona zwieńczeniem wcześniej odbywających się obrzędów i swoistym, mistycznym zaproszeniem wiernych do uczestnictwa w uczcie paschalnej, w trakcie którego w kościele rozdzwaniają się wszystkie dzwony. Liturgia eucharystyczna w swoim kształcie nie odbiega od tradycyjnej mszy świętej. Uroczystości Wigilii Paschalnej wieńczy komunia święta i błogosławieństwo wiernych. Na zakończenie liturgii eucharystycznej kapłan wzywa wiernych do udziału w procesji rezurekcyjnej, odbywającej się najczęściej w wielkanocny poranek.
Kancelaria parafialna
Czynna w dni powszednie (w budynku kościoła):
poniedziałek: 18:30 - 19:00
środa: 18:45 - 19:15
piątek: 16:00 - 16:30
sobota: 07:30 - 08:00
W niedziele, święta, pierwsze piątki, pierwsze soboty NIECZYNNE.
W dniach 22-24.04 (wtorek-czwartek) oraz 26.04.2025 (sobota)
kancelaria będzie czynna w godz. 16:00 - 16:30.
W dniu 25.04.2025 (piątek) kancelaria będzie NIECZYNNA.
Konto bankowe parafii:
BANK PKO S.A. I O. w Krakowie 62 1240 1431 1111 0000 1046 5398
Spisanie protokołu przedślubnego po ustalonym terminie!
parafia@antonirzaska.pl
tel. 12-376-44-10
ul. Słoneczna 24
30-199 Rząska
Created with WebWave CMS